Dzisiaj podzielę się przepisem na pastę z czerwonej soczewicy, pastę komosowo- fasolową oraz hummus. Pasty to świetny sposób na włączenie roślin strączkowych do diety! W tej postaci są lepiej strawne, powodują mniej dolegliwości żołądkowo-jelitowych i ciekawiej smakują 🙂
Strączki stanowią podstawę diety roślinnej, ale mogą również być wartościowym dodatkiem do diety mięsnej.
Dlaczego warto jeść nasiona roślin strączkowych?
- Strączki to źródło cennych aminokwasów. W 100g soczewicy mieści się 20-25g białka. Tyle samo mieści się w piersi z kurczaka!
- Strączki są bogate w błonnik, dzięki czemu pozytywnie wpływają na pracę naszych jelit, chronią przed zaparciami i nowotworem jelita grubego oraz obniżają stężenie cholesterolu we krwi.
- Strączki zawierają sporo składników mineralnych takich jak magnez, cynk, wapń czy potas.
- Strączki zawierają również kwas foliowy, szczególnie bogatym źródłem jest soczewica czerwona. Kwas foliowy odgrywa szczególną rolę w rozwoju płodu, dlatego jego pokrycie wraz z dietą jest szczególnie istotne w czasie poprzedzającym zajście w ciążę oraz podczas jej trwania.
Mam nadzieję, że przekonałam Was do wzbogacenia Waszej diety w nasiona roślin strączkowych. Warto zacząć przygodę od past, które są łatwe w przygotowaniu i mogą stanowić urozmaicenie nudnych kanapek. Przy okazji przypominam mój post na temat tego, jak wybrać dobry chleb i dlaczego pieczywo może być zdrowym dodatkiem w diecie: klik.
Pomidorowa pasta z soczewicy czerwonej
Składniki:
- 60g suchej soczewicy czerwonej
- 4-6 pomidorów suszonych
- łyżeczka koncentratu pomidorowego
- sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, papryka wędzona
- liść laurowy, ziele angielskie
Sposób przygotowania:
Zalewamy soczewicę 120ml wody. Przyprawiamy solą, pieprzem i wrzucamy liść laurowy z zielem angielskim. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem, aż soczewica wchłonie całą wodę. Po ostygnięciu wyciągamy liście i ziele blendujemy z odsączonymi pomidorami suszonymi i koncentratem. Doprawiamy wg uznania.
Pasta komosowo-fasolowa
Składniki:
- 1/2 puszki odsączonej fasoli czerwonej
- 50g suchej komosy ryżowej
- 4-6 suszonych pomidorów
- łyżeczka koncentratu pomidorowego
- papryka słodka, wędzona, ostra, sól, pieprz
- łyżka oleju lnianego / oliwa z oliwek
Sposób przygotowania
Komosę ugotować w osolonej wodzie (2x więcej wody niż komosy). Można spróbować inne zboże – zachęcam do kombinowania. Zblendować komosę, fasolę, suszone pomidory i olej. Doprawić wg upodobań i pomieszać z koncentratem pomidorowym.
Bazyliowy hummus
(Przepis na 3 porcje)
Składniki:
- 200g ugotowanej, odsączonej ciecierzycy (może być ciecierzyca z puszki lub ze słoika)
- 2 łyżeczki tahini (pasta sezamowa) – można dodać więcej, będzie bardziej sezamowy posmak ❤
- Ząbek czosnku
- Łyżka oleju roślinnego / oliwy z oliwek
- Sól, pieprz, bazylia świeża
Sposób przygotowania:
Zblendować wszystkie składniki 🙂
Wszystkie pasty można wzbogacić o składniki takie jak oliwki, świeże lub suszone zioła, pestki dyni, pestki słonecznika, kawałki suszonych pomidorów.. Warto eksperymentować, nie ma miejsca na nudę w kuchni!